Halič a jeho krásy, Galicia Nueva.

Rok 2020.

Haličský zámok je podobne ako Vígľašský zámok, hotelom. Našťastie sa viete dostať do jeho útrob, aj keď nie ste hosťom luxusného pobytu. Organizujú tu prehliadky. Na prehliadku sa však musíte objednať dopredu. To sme my nespravili. Ale, dobre nám tak :). Aspoň sa tam prevezieme ešte raz a tentoraz sme si užili krásny slnečný deň v zámockom parku.

Ale, predsa len sme sa do hotela dostali. Išla som si šaty vyprať na toaletu :). A to vám bola pani toaleta. Ty kokos, takú kúpeľňu mať, tak tam aj spávam. No a áno išla som si prať šaty. Lebo boli špinavé, riadne špinavé. Neviem čo sa udialo, ale vystúpila som z auta a moje krásne biele šaty boli na sukňovej časti a vzadu, tehlovo hnedé. Akože sadla som si do auta s mokrými šatami, lebo už som si ich doma musela preprať :). Naša Fea si povedala, že biele šaty so šteniatkovskými labkami by mohli byť dobrý nápad. No neboli. Takže tak.

inak, super sa tu perie

Od veľmi veľa ľudí som počula, že Haličský zámok je jedným z top na Slovensku. Takže si jeho prehliadku určite nenecháme újsť. Aj históriu má zaujímavú, dočítala som sa rôzne informácie, tak ma zaujíma čo (po)vedia priamo v zámku. Isté je, že viackrát vyhorel. Zveľaďovali ho lučeneckí páni z rodu Lossonczyovcov a aj Forgáchovci, ktorí neskôr kaštieľu dali reprezentatívny charakter. Veľmi sa teším na prehliadku.

my sme prevetrali Marenkov rupsak
je z nášho Ateliéru pod horou

Okolie zámku je veľmi pekné. Krásne záhradky, kamenné lavičky na sedenie, starý voz. Od hradu sa dá dostať priamo do parku. Keďže sme mali kočík, tak sme to po schodoch neriskovali a zišli sme do zámockého parku po ceste. Myslím, že od novembra 2020 sa do parku platí vstupné. My sme ho vymákli ešte v testovacej fáze. Je to veľmi príjemná prechádzka. Dostanete sa k mini farme so zvieratkami a neskôr k jazierku, kde je bufet a nejaké preliezky pre detičky. Dá sa tam požičať aj člnok a aj rybárčiť, prístupná je mini zámocká pláž. Ale v tej vode by som to neriskovala. Nebola najčistejšia, ale zase musíme brať do úvahy aj daždivé počko.

Na mini farme sme videli sliepky, húsky, pávy, kozičky, ovečky, poníka, oslíka, kone a tak. Marenko sa riadne vytešil, vyrehotal, vymojkal s koníkmi. Starká skoro dostala infarkt, vždy keď Marenko strčil ruku za plot :). A že to bolo teda veľakrát.

tento nádherný poník Marenka trošku postískal zubami :), ale mám z toho celkom pekný zážitok
muránske buchty a Marenkov nohavicový free style
na ostrovčeku
pri jazierku

V parku nám bolo naozaj fajne. Dojedli sme vychýrené muránske buchty, ktoré nám zostali zo včerajšieho výletu k sysľom. Marenko si pohádzal zopár kamienkov do (v)ody. Po celej ceste bolo veľa stanovíšť na oddych. Veľmi pekný nápad s týmto parkom. Želám parku, nech sa mu darí. Dá sa v ňom túlať dlho a pekne.

Pri vstupe do areálu zámku je katolícky kostol Nájdenia sv. kríža. A oproti v nenápadnej uličke je aj evanjelický kostol. Krásne budovy, ktoré stoja za zmienku.

rímskokatolícky kostol
pohľad od evanjelického kostola
evanjelický kostol
bol niekedy synangóga

Vidíme sa v Haliči! A nezabudnite: „Pomaličky po diaľnici!“

v+a

4 likes
Prev post: Králická tiesňava a vodopádNext post: Syslia lúka na Muránskej planine

Related posts

O nás

Tento náš blog, je naozaj náš. Je to priestor, kde zdieľame naše fotky so svojimi priateľmi a známymi. Píšeme o zážitkoch, o trapasoch, o jedle a o krásnych krajinách. Zverejňujeme vlastné fotky, ktoré nie sú technicky ani kompozične dokonalé, ale pre nás majú nevýslovnú hodnotu. Hodnotu spoločne stráveného času a spoločných spomienok. Viac

Najnovšie články
Najčítanejšie
Archív
Kalendár
júl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031