Očovské minimúzeum.

Rok 2020.

Očovské minimúzeum sme si strihli popri ceste do Vígľaša. Cez Očovú chodíme často, je to od nás na skok, ale až toto leto som zistila, že tam niečo také je. A keďže ja som taký trošku folklorista, tak návšteva Očovej bola priam nutná.

Minimúzeum je zriadené v budove Remeselného dvora v Očovej. My sme mali to nešťastie a možno aj šťastie :), že vystavované kúsky boli uložené v jednej miestnosti. Niečo sa v budove rekonštruovalo a tak to bolo tak trošku na divoko. Mne sa to tak veľmi páčilo. V tej jednej miestnosti bol celý život. Kútna plachta, kolíska, hojdací koník, kroje, čižmy, krosná, kolovrátok, hrnce, košíky a korytá a aj pohrebná plachta. Stojíte uprostred a vlastne všetko čo potrebujete je tam, v tej jednej miestnosti.

vyšívaná kútna plachta, za ktorou ženy privádzali na svet nových ľudí
vyšívaná pohrebná plachta
pohladkať…
…a vystískať

V tejto jednej miestnosti sa nám veľmi páčilo. Marenko si koníka postískal, popracoval na kolovrátku a krosnách. A ja som sa pokochala tou nádherou vyšívanou. Farebnou krásou ručne robenou. A rozhodla som sa, že sa naučím vyšívať krivou ihlou. Verím, že už čoskoro.

nevestina parta, aj s rožkami
aby odohnala zlé sily
toto nosili smutné ženy
toto nosil bača

V normálnych časoch (keď sa nerekonštruuje :)) minimúzeum (to je také super slovo) obýva dve miestnosti, ktoré sú tematicky rozlíšené. V jednej sú odevy a tá druhá je pracovná.

V minulosti bol Remeselný dvor mlynom, známym ako Kováčov mlyn. Dnes tieto časy pripomína mlynský náhon pred budovou. Deti (ale aj dospelí) sa môžu potešiť aj demonštračnému salašu, ktorý stojí v areáli.

Určite sa do Očovej ešte vrátime, aby sme si omrkli lepšie obe miestnosti, možno nám v tej spleti krás aj niečo uniklo. A unikli nám určite aj kroje, ktoré putujú po výstavách v Taiwane. To je čo?

Vidíme sa v Očovej! A nezabudnite: „Pomaličky po diaľnici“! (A dokonca aj po obci.)

v+a

0 likes
Prev post: Sihla. Tam kde moje srdce býva.Next post: Most z vagóna. Vígľaš.

Related posts

O nás

Tento náš blog, je naozaj náš. Je to priestor, kde zdieľame naše fotky so svojimi priateľmi a známymi. Píšeme o zážitkoch, o trapasoch, o jedle a o krásnych krajinách. Zverejňujeme vlastné fotky, ktoré nie sú technicky ani kompozične dokonalé, ale pre nás majú nevýslovnú hodnotu. Hodnotu spoločne stráveného času a spoločných spomienok. Viac

Najnovšie články
Najčítanejšie
Archív
Kalendár
február 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829