San Gimignano. Veže kam sa pozriete.

Rok 2012.

Siedmy deň sme prekročili hranice Umbrie a ocitli sme sa v Toskánsku. Mali sme na pláne návštevu Sieny a San Gimignana. Plán sa podaril :).

V San Gimignano sme našli trošku viac turistov. Možno to bolo aj tým, že prestalo pršať. A možno aj tým, že sme vlastne opustili región Umbria a ocitli sa v regióne Toskánsko. Konkrétne v provincii Siena.

San Gimignano je riadne cool, nezvyknem to slovo používať, ale teraz je na mieste. Kde kukneš, samá veža. A nie hocijaká. Dodávali mestu takú krásnu príchuť stredoveku. Veď sú to aj veže stredoveku. Rodové veže, ktoré boli ukážkou moci šľachty a mešťanov. Stálo ich v meste 72. Dodnes je zachovaných 14 alebo 15. Zdroje sa nevedia dohodnúť a žiaľ my sme ich nespočítali.

Seriózne som sa zľakla,
že tam niekto naozaj stojí.

Piazza del Duomo je dodnes srdcom San Gimignana. V stredoveku bolo centrom politického a náboženského diana. Je spojené s námestím Piazza della Cisterna a spolu boli a aj sú srdcom mesta. Na piazza del Duomo nájdete samé dôležité budovy ako napríklad veže, Collegiata (Duomo) so svojimi impozantnými schodmi a aj Palazzo Nuovo del Potestà (Palazzo del Comune).

Piazza del Duomo, Palazzo del Comune, Loggia del Comune, Torre grossa (vysoká 54 m), Duomo

Na najvyššiu vežu Torra de Grossa sa dá vyšlapať po 254 schodoch. Verím, že sa každému naskytne božský pohľad na stredoveké historické centrum, ktoré bolo v roku 1990 zapísané do UNESCO. My sme toto UNESCO videli len zo zeme.

Palazzo Nuovo del Potestà (Palazzo del Comune) má krásne nádvorie zo 14. storočia. Na stenách je zdobené erbami podestov. Je tu aj studňa podobná studní na námestí Piazza della Cisterna a nájdeme tu aj priestor kde sa vykonávala spravodlivosť Loggia del Giudice (Lódžia sudcov) s nádhernými freskami až z roku 1500.

Piazza della Cisterna je najkrajším a najznámejším námestím, obklopeným šľachtickými domami a rodovými vežami. V minulosti tu stálo trhovisko a bolo to aj miesto verejného a kultúrneho života – robili sa tu festivali, turnaje a rôzne stredoveké žúrky :). V strede námestia je vodná cisterna, ktorú obklopuje osemhranná travertínová studňa, podľa ktorej sa námestie aj volá.

Piazza Sant’Agostino je pokojné námestíčko, na ktorom stojí aj kostol sv. Agostina. Aj keď zvonka pôsobí veľmi jednoducho, vo vnútri je naplnené vzácnymi a neoceniteľnými maľbami a sochami stredovekých a renesančných umelcov.

kostol Chiesa di San Agostino

V minulosti sa San Gimignano nachádzalo na spojnici Talianska a Francúzska, pestoval sa tu šafrán a vínna réva, takže veže sa stavali jedna radosť. Najvyššia mala 54 m a bola hranicou, ktorú nesmela žiadna veža prekonať. V roku 1348 však mesto napadol mor a jeho sláva upadla. Našťastie však nie veže. Tie sú tu pre nás do dnes. Kto by sa staral o morové mesto? Nikto, a preto budovy zostali nedotknuté a krásne až do dnešných čias. V románskom a gotickom slohu. Aj meno mesta je vznešené a mesto ho dostalo po svojom osloboditeľovi, svätom Geminianovi, ktorý ho zachránil pre barbarským kráľom Totilom.

kostol Chiesa di San Bartolo

Mesto strážia stredoveké múry, ktoré ponúkajú na ôsmich miestach vstup do mesta. A potom si už stačí vychutnávať stredoveký Manhattan. My sme si vychutnali.

A ozaj, ak by ste sa ocitli v San Gimignane práve vo štvrtok, tak nevynechajte miestny trh. Vtedy sa totiž koná.

Vidíme sa v San Giminiane! A nezabudnite: „Pomaličky po diaľnici“!

v+a

4 likes
Prev post: Gubio. Čarovné mesto bláznov.Next post: Siena vám otvorí svoje srdce

Related posts

O nás

Tento náš blog, je naozaj náš. Je to priestor, kde zdieľame naše fotky so svojimi priateľmi a známymi. Píšeme o zážitkoch, o trapasoch, o jedle a o krásnych krajinách. Zverejňujeme vlastné fotky, ktoré nie sú technicky ani kompozične dokonalé, ale pre nás majú nevýslovnú hodnotu. Hodnotu spoločne stráveného času a spoločných spomienok. Viac

Najnovšie články
Najčítanejšie
Archív
Kalendár
marec 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031