Skanzen, rozprávková kancelária a miesta kde zastal čas.

Rok 2019.

V posledný slnečný októbrový deň sme sa vybrali na Gemer. Do Slovenského krasu. Bretky a Meliaty. Tak ako zaujímavo a starosvetsky znejú názvy dvoch malých gemerských obcí, tak sa tam tak starosvetsky aj budete cítiť. My sme sa. Na náučnom chodníku a v Meliate doslova zastal čas. Vydali sme sa po stopách Čiernych dier.

V Bretke je okrem začiatku náučného chodníka aj súkromný skanzen Beretkei, včelárske múzeum a rozprávková kancelária v jednom. Je dobré keď sa dopredu pani majiteľke ozvete. My sme sa neozvali, ale mali sme riadne šťastie. Hneď na začiatku Bretky sme zazreli v zástavbe domov ceduľu rozprávkovej kancelárie a ľudí, ktorí z nej práve vychádzali. Skanzeník bol otvorený a pani majiteľka akurát niekoho vyprevádzala. Nás prijala s otvorenou náručou. Teta býva v Bretke, takže ak nenarazíte na práve otvorený domček, volajte jej, príde. V krásnych šatách, štýlových nauškách a s úsmevom.

Vyše 300 ročný dom maďarskej rodiny Beretkei je skanzenom, v ktorom sa dá aj ubytovať, včelárskym múzeom a zároveň aj rozprávkovou kanceláriou. Je pamiatkou na život v Bretke, na dve svetové vojny, na rodinu Beretkei. Pre mňa krásne prevedená a obdivuhodná myšlienka. Aj keď teta nevie úplne perfektne po slovensky, vôbec to nevadí, rozumeli sme si. Previedla nás veľmi skromne po celom areáli. V dome sa nachádzajú tri izby, v dvoch sa dá ubytovať (od apríla do októbra), funkčné WC, sprcha a kuchynka. Jedna izba je zariadená ako skanzen. Je to spomienková izba na rodinu Beretkei, na vojny, na život.

Teta nám rozprávala rôzne príhody a zaujímavosti. Tetin starý otec sa vrátil z prvej svetovej vojny živý a v celku zdravý a za jeho zásluhy dostal od kráľa výsadu hrdo nosiť nové priezvisko, meno dediny Beretkei. V druhej svetovej vojne bol domček zasiahnutý výstrelom z tanku. Zachoval sa aj črep náboja. Náboj zasiahol stenu, na ktorej visel obraz tetinho ocka a strýka. Obaja v tejto vojne aj bojovali a vrátili sa živí.

V priestoroch starej maštale je zriadená ľudová izba s predmetmi, ktoré pripomínajú každodenný život na Gemeri.

Vo vonkajších priestoroch sú vystavené staré krosná a pomôcky na prípravu ľanu ako aj včelárske múzeum, kde sme videli ako sa táto práca vykonávala v minulosti. Veľkým včelárom bol tetin ocko a celá táto včelárska časť je venovaná jeho práci a pamiatke.

No a aby toho nebolo málo, tak v tomto čarovnom domčeku je ešte aj rozprávková kancelária. Ide o projekt, v ktorom rozprávkový slimák Krasko putuje po 9 gemerských dedinkách, sprevádzaný príbehmi z týchto obcí. Ak sa vydáte po jeho stopách, tak v každej navštívenej obci nájdete rozprávkovú kanceláriu a dostanete do svojho cestovného pasu (samozrejme rozprávkového, normálny pas si neberte) pečiatku. K tomuto projektu existuje aj knižka s deviatimi príbehmi. My sme si ju kúpili u tety Beretkei.

V Bretke aj Meliate sme videli krásne staré domy, na náučnom chodníku nádhernú prírodu, vodu Muráňa, ale skanzen a ten čarovný dom bol pre mňa top bod tohto dňa. Vidieť ako niekto takto krásne zachoval a zakonzervoval život v tomto dome je pre mňa úžasné. Ďakujem.

Vidíme sa v Bretke! A nezabudnite: „Pomaličky po diaľnici“!

v+a

2 likes
Prev post: Vígľašsky zámok alebo Grand hotel VígľašNext post: Náučný chodník Prielom Muráňa

Related posts

O nás

Tento náš blog, je naozaj náš. Je to priestor, kde zdieľame naše fotky so svojimi priateľmi a známymi. Píšeme o zážitkoch, o trapasoch, o jedle a o krásnych krajinách. Zverejňujeme vlastné fotky, ktoré nie sú technicky ani kompozične dokonalé, ale pre nás majú nevýslovnú hodnotu. Hodnotu spoločne stráveného času a spoločných spomienok. Viac

Najnovšie články
Najčítanejšie
Archív
Kalendár
jún 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930