Šumiacka Chamkova stodola dostane druhú šancu na život

Rok 2020.

Chamkova stodola. Určite ju poznáte. Stojí pre cest 66. Pod Kráľovou hoľou. Maličká drevenica, ktorá svojou dušou púta pozornosť cestujúcich. Stodola, ktorá je najfotografovanejšou pamiatkou na Horehroní. Alebo sa apoň bije o prvenstvo s Chmarošských viaduktom.

Ikonická. S krásnou scenériou. Taká je Chamkova stodola. Krásna, historická, no chátrajúca.

Pred dvomi rokmi (2018) sa traja nadšenci rozhodli, že Chamkovej stodole pomôžu prežiť zimu. So súhlasom majiteľov vymenili staré šindle na streche a strešnou fóliou zakryli najväčšie diery. Pravdepodobne drevenicu čiastočne zachránili. Je možné, že bez ich práce by už ďalší nadšenci nemali čo robiť.

Chamkova stodola je zaujímavá aj svojou polohou. Stojí hneď pri ceste 66, neďaleko Šumiaca, za Červenou skalou, asi 5 km pred Telgártom. A nedá sa prehliadnuť. Nielen pre to, že je to historická drevenica. Za ňou sa totižto vypína Kráľová hoľa. Naozaj scenéria ako z rozprávky.

Predstavuje pôvodné hospodárenia stodoliarov zo Šumiaca. Drevenice boli sezónne, ľudia v nich žili v letných mesiacoch a pripravovali kosbou a sušením krmivo pre zvieratá na zimu. V humnách chovali domáce zvieratá.

Najskôr slúžila ako preprahová stanica poštových koní na poštovej trase Tisovec – Poprad. Patrila k pošte v Červenej skale. V roku 1935 si ju kúpil Juraj Chamko.

Preprahová stanica mala dve budovy a Juraj Chamko ich využíval ako stodolu a ako humno. Budova humna, však bola v roku 1937 spálená pre filmové účely, samozrejme so súhlasom majiteľa. Vyhorela pre film Nevesta hôľ.

A tak zostala už len šumiacka stodola.

Dva roky po sanácii strechy tromi dobrovoľníkmi sa našli ďalší akční chlapi, ktorým tento skvost leží na srdci. Zastrešila ich aj Krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus a Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Horehronie. Vyhlásila sa verejná zbierka na obnovu Chamkovej stodoly. A veru, je to krásne, prispelo veľa ľudí a získalo sa dostatok, dokonca až prebytok, finančných prostriedkov na výmenu celej strechy. Takže Chamkova stodola je zachránená.

A ja som naozaj dojatá, že na Slovensku nám záleží…aj na takýchto „maličkostiach“.

Ďakujem.

Vidíme sa pri Chamkovej stodole! Najlepšie niekedy keď neprší, aby sme aj tú Kráľovú hoľu zazreli. A nezabudnite: „Pomaličky po diaľnici“!

51 likes
Prev post: Legendárny Penzión Tatra v Ždiari končí svoju púťNext post: Telgárt. Obec, v ktorej nájdete najkrajšiu technickú pamiatku. A nielen to.

Related posts

O nás

Tento náš blog, je naozaj náš. Je to priestor, kde zdieľame naše fotky so svojimi priateľmi a známymi. Píšeme o zážitkoch, o trapasoch, o jedle a o krásnych krajinách. Zverejňujeme vlastné fotky, ktoré nie sú technicky ani kompozične dokonalé, ale pre nás majú nevýslovnú hodnotu. Hodnotu spoločne stráveného času a spoločných spomienok. Viac

Najnovšie články
Najčítanejšie
Archív
Kalendár
máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031