Syslia lúka na Muránskej planine

Rok 2020.

Muránska planina, sysľovisko Biele vody zlákali aj nás. Sysľovisko sa nachádza neeďaleko Muráňa. V Muráni sme si dali krátku prestávku, išli sme kuknúť do informačného strediska a kúpiť si muránske buchty.

V informačnom stredisku nielenže kúpite krmivo pre syslíky, ale si kuknete aj stálu expozícii Národného parku Muránska planina. Marenkovi sa tam dosť páčilo. Tentokrát stískačku schytal malý medvedík.

Pôvodne sme chceli ísť pozrieť aj koníky, ale keďže nedávne dažde zrušili cestu od Muráňa k Prednej Hore, boli sme len pri syslíkoch. A veru nám stačilo. Teplo bolo.

A ešte bola aj syslia a letná sezóna :). Od septembra do marca sa tieto malé zvieratká uložia na zimný spánok. Ale v lete behajú po tej lúke, ako splašené. Ale, vlastne som chcela iba napísať, že tam bolo veľa ľudí, čo sa na lúke stratí. Ale na parkovisku veru nie. Takže sme si dali celkom pekne dlhú prechádzku, čo nám až tak nevadilo.

tie hnedé šmuhy, sú zvieratká sysľové v pohybe

Čakali nás vyhladované syslíky. Doniesli sme im bio eko jablká od starkých, takže sme si ich ihneď získali. Aj oslík sa o nás zaujímal, pokiaľ mu Marenko nehodil jablko rovno (ale že fakt rovno) do stredu čela. Prvý hod, a rovno taký zásah.

je tam elektrický oplotok a keďže ja mám tendenciu vždy sa ho dotknúť, tak som si teraz riadne dávala pozor; vyzerá to tak, že oslík to má podobne

Oslíky sú veľmi dôležité pre lúku a pre život sysľov na nej. Pravidelne spásajú trávu a tým umožňujú sysľom pohybovať sa po svojom obydlí.

Sysle sú prirodzene plaché a je veľkým zážitkom keď sa vám ukážu a predvedú v plnej paráde. Je to aj preto, lebo v tejto lokalite je povolené sysle prikrmovať. Jablkami, slnečnicou, suchým chlebom, mrkvičkou, vlašskými orechmi alebo aj piškotkami.

hej, vyzerá to ako keby sme si
chytali večeru

Sysle toto leto vytopili prívalové dažde, ale teraz si už vychutnávali slniečko a lakocinky od ľudí. Inak tieto syslíky sú vychodniari, z Košíc, z letiska. Tam boli odchytené (až 14 odchytov), aby mohol syseľ pasienkový opäť obývať Muránsku planinu.

Naozaj bolo dosť teplo, ale keďže oproti syslej lúky je aj potôčik, nevadilo to. Išli sme sa schovať pod stromy a Marenko sa vytešil s kamienkami v potoku.

Marenko už zočil potok

Naozaj sme tu mali veľmi pekný čas. Plusom boli aj pravé muránske buchty, ktoré majú udelenú značku Regionálny produkt GEMER-MALOHONT a obec Muráň je držiteľom ochrannej známky na túto dobrotu. Tradícia pečenia a predaja týchto buchiet siaha až do 70 rokov minulého storočia. Teraz bola obnovená. Super!

Takže vidíme sa na Muráni alebo pi sysľoch! A nezabudnite: „Pomaličky po diaľnici!“

v+a

3 likes
Prev post: Halič a jeho krásy, Galicia Nueva.Next post: Navštívili sme unikátny Betliarsky kaštieľ

Related posts

O nás

Tento náš blog, je naozaj náš. Je to priestor, kde zdieľame naše fotky so svojimi priateľmi a známymi. Píšeme o zážitkoch, o trapasoch, o jedle a o krásnych krajinách. Zverejňujeme vlastné fotky, ktoré nie sú technicky ani kompozične dokonalé, ale pre nás majú nevýslovnú hodnotu. Hodnotu spoločne stráveného času a spoločných spomienok. Viac

Najnovšie články
Najčítanejšie
Archív
Kalendár
február 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829