Tatranská Javorina a jej dva historické skvosty

Rok 2020.

Škoda, že nám pršalo. A škoda, že nebol štvrtok. Vo štvrtok by sme sa dostali do interiéru krásneho javorinského zámočka. Ale videli sme aspoň nežné vnútro javorinského kostola sv. Anny. Veľmi podobné stavby, a nielen tým, že sú krásne drevené.

Tatranská Javorina

Tatranská Javorina je krásna severotatranská obec pod tatranskými horami. Veľmi blízko Poľska (len 2,5 km).

Je javorinou, pretože vyrástla v lesoch, kde v minulosti kraľoval javor. To musela byť krása. Až pokiaľ sa nevyrúbali. A samé sa nevyrúbali. Zavinilo to holorubné hospodárstvo, pálenie dreveného uhlia a rozsiahla spotreba dreva v železiarňach a lepenkárňach.

Javorina, keď ešte nebola Javorinou, bola lendackým veľkostatkom. Pásavali sa na nej stáda podtatranských obcí.

Jej prvými obyvateľmi sa stali uhliari a zamestnanci železiarní. Lebo železné huty a hámre vyrástli na jej holiach. Neskôr sa premenili na lepenkáreň. A potom, v roku 1879 túto oblasť kúpil knieža Hohenlohe, za pol milióna zlatých. Princ, generál, politik, jeden z najbohatších nemeckých šľachticov. Patrila mu pôda Javoriny a Lendaku, Vyšných Hágov s priľahlou Batizovskou, Štôlskou a Mengusovskou dolinou. 15 tisíc hektárov. Zväčša to bola lesná pôda, a na tej choval poľovnú zver, postupne si vytvoril a zveľadil vlastný poľovnícky revír. A potom začali poľovačky, chýrne, na ktorých strieľala aristokracia z celej Európy.

Oblasti, ktoré spravoval predstavujú prírodne najzachovalejšie a najhodnotnejšie časti Tatranského národného parku. Viaceré jeho opatrenia na ochranu prírody prešli do prírodoochranných zásad národných parkov po celom svete.

Zámoček Hohenlohe

Áno, dal ho postaviť knieža Hohenlohe (v roku 1885), preto ešte aj v súčastnosti zámoček nesie jeho meno. Pre knieža ho navrhol architekt Jean Leindecker a stojí na mieste, z ktorého vidno Belianske a aj Vysoké Tatry. Naozaj krásny výhľad.

Zámoček je lovecký a jeho pôvodná podoba, spolu s pôvodným vybavením, sa zachovala dodnes. Bol čiastočne rekonštruovaný, vymenili sa poškodené podlahy, trámy a obnovený bol aj nábytok. Na zámočku je pôvodný ďalekohľad od mníchovského optika Jacoba Merza, lovecké trofeje, zbrane, zachovali sa aj fotografie, obrazy a gong na zvolávanie spoločenských udalostí.

Zámoček je od roku 2004 pod správou Kancelárie prezidenta SR a využíva sa aj na reprezentačné účely. Od roku 2009 je zaradený medzi národné kultúrne pamiatky. A v roku 2015 ho rezident Andrej Kiska sprístupnil verejnosti a to vždy vo štvrtok, takmer počas celého roka.

Drevený kostol sv. Anny, patrónky lesnej práce

V roku 1903 bol dostavaný katolícky kostol sv. Anny v Tatranskej Javorine. Dal ho postaviť knieža Hohenlohe, v štýle ľudovej architektúry, hoci bol sám evanjelik.

Kostol obklopuje cintorín a v diaľke Belianskej Tatry. Cintorínu dominuje veľká hrobka správcu Javoriny, Eduarda Kégela. Zomrel v roku 1911 a hrobku mu dal postaviť knieža Hohenlohe ako znak úcty a vďaky. Na cintoríne má náhrobok aj samotny Hohenlohe s manželkou a maliar Tatier Jaroslav Votruba. Kostol sv. Anny s cintorínom, drevená márnica, hrobka Kegelovcov, pomník kniežaťa Hohenlohe a Jaroslava Votrubu sú národnými kultúrnymi pamiatkami.

Kostolík je pre verejnosť otvorený tiež vo štvrtky, na jeho prehliadku sa však treba dopredu prihlásiť na farskej stránke.  

Tiché, pokojné, nostalgické a zároveň krásne miesto.

Vidíme sa v Tatranskej Javorine! A nezabudnite: „Pomaličky po diaľnici!“

v+a

5 likes
Prev post: Navštívili sme unikátny Betliarsky kaštieľNext post: Legendárny Penzión Tatra v Ždiari končí svoju púť

Related posts

O nás

Tento náš blog, je naozaj náš. Je to priestor, kde zdieľame naše fotky so svojimi priateľmi a známymi. Píšeme o zážitkoch, o trapasoch, o jedle a o krásnych krajinách. Zverejňujeme vlastné fotky, ktoré nie sú technicky ani kompozične dokonalé, ale pre nás majú nevýslovnú hodnotu. Hodnotu spoločne stráveného času a spoločných spomienok. Viac

Najnovšie články
Najčítanejšie
Archív
Kalendár
apríl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930