Vígľašsky zámok alebo Grand hotel Vígľaš

Cez leto nás navštívili naši Nemci. Pôvodne chceli stanovať, ale keďže toto leto bolo tak krásne teplééé a vôôôbec nepršalo, tak nestanovali. Ale aby decká (a nielen oni) mali aspoň trošku zábavu, tak sme naplánovali krátke výlety do okolia. Videli sme očovské minimúzeum, most z vagóna a Králickú tiesňavu. A samozrejme aj Vígľašský zámok.

Chvála Bohu sa nám zachoval. Vďaka patrí aj súkromnému investorovi, ktorý zámok odkúpil (v roku 2007) a pustil sa do neľahkej práce. Rekonštrukcia sa podarila a dnes je zámok zapísaný v zozname Národných kultúrnych pamiatok Slovenska. Nie je to však klasický zámok. Je to hotel, ktorý ponúka možnosť prehliadky zámku, na ktorej sa dozviete všetko o histórii tohto krásneho miesta.

Prvá zmienka o zámku je z roku 1390, keď ho spomína kráľ Žigmund ako novovybudovaný poľovnícky zámoček. Na zámku za tie stáročia hodoval napríklad Marej Korvín, Csákyovci, Eszterházyovci, veľkostatkár Mikuláš Kiss a aj arcivojvoda Fridrich Habsburský. V roku 1918 prešiel zámok do vlastníctva Československého štátu a stal sa sídlom štátnych lesov. V roku 1945 sa na zámku usídlili nemecké jednotky. Používali ho na obranu a tak zámok ostal v katastrofálnom stave. Až prišiel spomínaný rok 2007.

V rámci prehliadky nás previedla pani lektorka po niektorých chodbách, videli sme malú rytiersku sálu, veľkú rytiersku sálu, kaplnku, nádvorie a reštauráciu Anjou Court a lobby.

malá rytierska sála
na chodbách
strážia rytieri
reštaurácia Anjou Court
strop v reštaurácii Anjou Court
ekumenická kaplnka

V zámku je ešte jedna reštaurácia Ava Simone a to v dolných priestoroch. Je naozaj veľmi dobovo štýlová a skôr taká komorná. Keďže je to hotel, neminie vás ani wellnes a na prenájom sú aj kongresové priestory. A ak by ste chceli tak sa môžete ubytovať aj v Draculovom apartmáne, nachádza sa v bašte a vraj tam straší. Nuž…

Sa mi to takto celkom páči. Zostala zachovaná historická hodnota zámku a aj naďalej slúži ľuďom. Je dobré sa obklopiť krásou, históriou a miestami ktoré dýchajú už prežitými príbehmi a životmi. Za mňa, môže byť.

Na zámku sme boli aj v roku 2017 s maminkami. A prehliadka bola trošku dlhšia aj sme viac priestorov prešli. V malej rytierskej sále bola výstava Da Vinciho vynálezov (samozrejme replík). Tak si sem odložíme zopár fotiek aj z tohto výletu.

Vidíme sa vo Vígľaši! A nezabudnite: „Pomaličky po diaľnici“!

v+a

0 likes
Prev post: Most z vagóna. Vígľaš.Next post: Skanzen, rozprávková kancelária a miesta kde zastal čas.

Related posts

O nás

Tento náš blog, je naozaj náš. Je to priestor, kde zdieľame naše fotky so svojimi priateľmi a známymi. Píšeme o zážitkoch, o trapasoch, o jedle a o krásnych krajinách. Zverejňujeme vlastné fotky, ktoré nie sú technicky ani kompozične dokonalé, ale pre nás majú nevýslovnú hodnotu. Hodnotu spoločne stráveného času a spoločných spomienok. Viac

Najnovšie články
Najčítanejšie
Archív
Kalendár
február 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829