Siena vám otvorí svoje srdce

Rok 2012.

Po návšteve San Gimignana sme sa vydali do Sieny. Ďalšieho krásneho miesta v Toskánsku.

Siena. Stredoveká. Renesančná. S najväčším námestím. S Katarínou. S konskými dostihmi Palio, ktoré sa konajú (dva krát do roka) od roku 1260, ako oslava víťazstva Sieny nad Florenciou.

Legenda o Siene hovorí, že ju založili synovia Rémovi, ktorí utekali z Ríma pred svojim strýkom Romulusom. Sienus a Aschius utiekli na dvoch koňoch – čiernom a bielom. Tie tvoria erb Sieny.

Piazza del Campo. „Il campo“ ako ho volajú sienčania je nádherné miesto. Veľký priestor lemovaný tými najdôležitejšimi a najkrajšími budovami a dielami v Siene. Radnica Palazzo Comunale s múzeom, vysoká veža Mangia (Torre del Mangia, 102 metrov vysoká, vrátane hromozvodu), kaplnka Panny Márie, elegantné fasády Palazzi Signorili (patriace najbohatším rodinám), fontána Fonte Gaia. Námestie vzniklo okolo roku 1200, na križovatke dôležitých ulíc. Čo sa mne veľmi páčilo, bolo dlaždenie námestia. Ja by som si také dala kľudne aj do obyvačky. Dlažba je vyrobená z červených tehál a kladená do tvaru rybích kostí. Prechádzajú cez ňu travertínové čiary, ktoré podlahu rozdeľujú na 9 častí, čo je vlastne pamiatkou na vládu deviatich. Táto podlaha sa zachovala približne z roku 1300. Zimomriavkyyy.

Dnes je Piazza del Campo stále dôležitým miestom mesta. Konajú sa tu rôzne festivaly, trhy a podujatia, najznámejšie sú však dostihy Palio, ktoré sa konajú v lete a mesto nimi doslova žije.

Radnica Palazzo Comunale alebo aj Palazzo Pubblico
Veža Torre del Mangia. Dá sa na ňu dostať 332 schodmi. Bola stavaná v rokoch 1325 až 1348. Súčasný zvon Santo bol umiestnený na vrchol zvonice v roku 1666.
Pod vežou je kaplnka Panny Márie. Bola postavená v roku 1348, po ukončení moru, ako miesto kde sa ľudia mohlipoďakovať za svoj život.
fontána Fonte Gaia
Fontána Fonte Gaia a pán, ktorý to dal na pána. Musel spraviť riadne dobrú fotku. Nabudúce skúsime :).

Ďalším významným námestím je Piazza del Duomo, ktorému dominuje čiernobiela gotická katedrála Duomo alebo Cattedrale dell’Assunta (katedrála Nanebovzatia Panny Márie) . Na námestí nájdeme aj baptistérium sv. Jána múzeum Museo dell’Opera del Duomo, obrovský komplex Santa Maria della Scala, Duomo Nuovo s nedokončeným Facciatone ako aj palác Piccolomini s knižnicou a stĺp vlčice, ktorá k Siene neoddeliteľne patrí.

Cattedrale dell’Assunta alebo aj Duomo, v preklade Katedrála Nanebovzatia Panny Márie.
Začala sa stavať v roku 1230, na pôvodnej katedrále Santa Maria, z 9. storočia.
V katedrále sa až v roku 1999 našla a odkryla krypta.

Siena je rodiskom a pôsobiskom sv. Kataríny. Bola to veľká žena duchom aj skutkami. Označuje sa aj za mystičku politiky, a nesie titul učiteľka cirkvi. Bola to dominikánska mníška, ktorej listy a traktát „Dialógy“ stvoria jedno z najjasnejších teologických spisov v histórii Cirkvi. Siena zachovala dom Kataríniných rodičov a teraz je z neho pokojný kláštor, ktorý poskytuje dokonalý pohľad na Katarínin krátky život. Veľmi magické miesto, všade bolo cítiť dobro a lásku. A to sa teda často nestáva. Ale v Siene to nájdete. U Kataríny Sienskej.

pohľad z domu Kataríny Sienskej
bazilika sv. Dominika
bazilika sv. Dominika
V bazilike sv. Dominika je aj kaplnka sv. Kataríny, v ktorej je ako relikvia umiestnená jej hlava.
kostol sv. Krištofa
františkánska bazilika sv. Františka
neskoro renesančno-barokový kostol Chiesa Santa Maria di Provenzano

Siena nás dostala. Svojou atmosférou. Stalo sa nám tak, ako je napísané na jednej zo vstupných brán do mesta „Siena vám otvára svoje srdce, ktoré je širšie než táto brána„.

Od roku 1995 je stredoveké centrum Sieny na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Vidíme sa v Siene! A nezabudnite: „Pomaličky po diaľnici“!

v+a

3 likes
Prev post: San Gimignano. Veže kam sa pozriete.Next post: Z Umbrie cez San Maríno

Related posts

O nás

Tento náš blog, je naozaj náš. Je to priestor, kde zdieľame naše fotky so svojimi priateľmi a známymi. Píšeme o zážitkoch, o trapasoch, o jedle a o krásnych krajinách. Zverejňujeme vlastné fotky, ktoré nie sú technicky ani kompozične dokonalé, ale pre nás majú nevýslovnú hodnotu. Hodnotu spoločne stráveného času a spoločných spomienok. Viac

Najnovšie články
Najčítanejšie
Archív
Kalendár
máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031