Rok 2012. |
Po návšteve San Gimignana sme sa vydali do Sieny. Ďalšieho krásneho miesta v Toskánsku.
Siena. Stredoveká. Renesančná. S najväčším námestím. S Katarínou. S konskými dostihmi Palio, ktoré sa konajú (dva krát do roka) od roku 1260, ako oslava víťazstva Sieny nad Florenciou.

Legenda o Siene hovorí, že ju založili synovia Rémovi, ktorí utekali z Ríma pred svojim strýkom Romulusom. Sienus a Aschius utiekli na dvoch koňoch – čiernom a bielom. Tie tvoria erb Sieny.

Piazza del Campo. „Il campo“ ako ho volajú sienčania je nádherné miesto. Veľký priestor lemovaný tými najdôležitejšimi a najkrajšími budovami a dielami v Siene. Radnica Palazzo Comunale s múzeom, vysoká veža Mangia (Torre del Mangia, 102 metrov vysoká, vrátane hromozvodu), kaplnka Panny Márie, elegantné fasády Palazzi Signorili (patriace najbohatším rodinám), fontána Fonte Gaia. Námestie vzniklo okolo roku 1200, na križovatke dôležitých ulíc. Čo sa mne veľmi páčilo, bolo dlaždenie námestia. Ja by som si také dala kľudne aj do obyvačky. Dlažba je vyrobená z červených tehál a kladená do tvaru rybích kostí. Prechádzajú cez ňu travertínové čiary, ktoré podlahu rozdeľujú na 9 častí, čo je vlastne pamiatkou na vládu deviatich. Táto podlaha sa zachovala približne z roku 1300. Zimomriavkyyy.

Dnes je Piazza del Campo stále dôležitým miestom mesta. Konajú sa tu rôzne festivaly, trhy a podujatia, najznámejšie sú však dostihy Palio, ktoré sa konajú v lete a mesto nimi doslova žije.













Ďalším významným námestím je Piazza del Duomo, ktorému dominuje čiernobiela gotická katedrála Duomo alebo Cattedrale dell’Assunta (katedrála Nanebovzatia Panny Márie) . Na námestí nájdeme aj baptistérium sv. Jána múzeum Museo dell’Opera del Duomo, obrovský komplex Santa Maria della Scala, Duomo Nuovo s nedokončeným Facciatone ako aj palác Piccolomini s knižnicou a stĺp vlčice, ktorá k Siene neoddeliteľne patrí.



Siena je rodiskom a pôsobiskom sv. Kataríny. Bola to veľká žena duchom aj skutkami. Označuje sa aj za mystičku politiky, a nesie titul učiteľka cirkvi. Bola to dominikánska mníška, ktorej listy a traktát „Dialógy“ stvoria jedno z najjasnejších teologických spisov v histórii Cirkvi. Siena zachovala dom Kataríniných rodičov a teraz je z neho pokojný kláštor, ktorý poskytuje dokonalý pohľad na Katarínin krátky život. Veľmi magické miesto, všade bolo cítiť dobro a lásku. A to sa teda často nestáva. Ale v Siene to nájdete. U Kataríny Sienskej.












Siena nás dostala. Svojou atmosférou. Stalo sa nám tak, ako je napísané na jednej zo vstupných brán do mesta „Siena vám otvára svoje srdce, ktoré je širšie než táto brána„.






Od roku 1995 je stredoveké centrum Sieny na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Vidíme sa v Siene! A nezabudnite: „Pomaličky po diaľnici“!
v+a