Z Umbrie cez San Maríno

Rok 2012.

Náš týždeň v krásnej Umbrii sa končí. A aby koniec nebol taký fádny, tak sme si cestu na Slovensko strihli cez San Maríno a krátku prestávku sme si spravili aj na Rimini, len tak nadýchať sa morského vzduchu.

Umbria. To sú olivové háje, kopce, lúky, rokliny, Apeniny. Národné parky s krásnymi podzemnými krasovými jaskyňami. Agroturizmus. Víno, hľuzovky, olej a zmrzlina. Žiadne more, ale krásne jazerá. Malebné dedinky. Historické mestá, plné úzkych, krivých uličiek, kostolov a umeleckých diel. Krajina idúca v ústrety turistike a športom (závesné lietanie, paragliding, jazda na horských bicykloch, rybolov ). Každý si tu nájde presne to čo hľadá.

Nám sa v Umbrii veľmi páčilo. Za pár dní sme videli krásne veci v Preggiu, Perugii, Assisi, Gubiu, San Gimignane a v Siene. Po ceste do našej krásnej umbrijskej vily sme sa zastavili aj v Benátkach. Bol to naozaj výživný týždeň :).

Bývali sme vo vidieckej vile v kopcoch blízko Umbertide. Užili sme si nielen umbrijskú prírodu, ale aj architektúru a taliansky štýl s vintage prvkami. A to vo vile Fonticchio di Sopra. Dnes je vila zmodernizovaná, z vonku aj z vnútra. Má naozaj pohodlné ubytovanie a aj spoločné priestory, vo vnútri aj vonku. A ten výhľad tiež stojí za to. Odporúčame takúto dovču pre partie kamarátov alebo veľké rodiny. Keď bude celá vila a bazén len Váš. Aj keď v Umrii nie je more. Nie všetko je predsa o mori :).

My sme v Umbrii našli ducha minulosti, iného života, ktorý je žitý s pôžitkom a radosťou. Ešte keby sa šoférovať tí taliani naučili…dokonalé miesto na život.

Cestou sme zablúdili do San Marína. Najmenšej republiky a jedného z najmenších štátov sveta. Pokladá sa za najstarší suverénny štát, vznikol v roku 301 založením opevneného kláštora. Leží vo vnútrozemí Talianska, takže Taliansko je jediný jeho sused. San Maríno nie je členom Európskej únie, avšak aj napriek tomu sa tam platí eurami.

V meste nájdete množstvo kostolov, pretože San Maríno je silne veriaci štát. Zaujímavý je aj palác Palazzo Publicco, tri mestské veže a najvyššie miesto San Marína – hora Monte Titano.

Monte Titano je najvyššia hora v San Maríne, dosahuje až 756 m n.m. Na hore sú tri vrcholy a na každom je jedna pevnosť. Ani jedna nebola nikdy dobitá.

Na vrchole La Fratta (756 m n.m.) stojí pevnosť La Festa z 13. storočia.
pevnosť La Festa
pevnosť La Festa
Najstaršia pevnosť La Guaita stojí na kopci La Roca (751 m) a bola postavená v 10. storočí.
Cesta k pevnosti La Guaita.
K pevnosti La Guaita.
pevnosť La Guaita
pevnosť La Festa
Vrchol (738 m n.m.) a aj veža zo 14. storočia nesú meno La Montale.
pevnosť La Festa

Po San Maríne sme sa len prešli a potom hor sa domov, s krátkou prestávkou v Rimini. Tento malý štátik stojí určite za detailnejšie preskúmanie, tak možno na budúce.

Rimini

Vidíme sa na potulkách Talianskom! A nezabudnite: „Pomaličky po diaľnici“!

v+a

0 likes
Prev post: Siena vám otvorí svoje srdceNext post: Sihla. Tam kde moje srdce býva.

Related posts

O nás

Tento náš blog, je naozaj náš. Je to priestor, kde zdieľame naše fotky so svojimi priateľmi a známymi. Píšeme o zážitkoch, o trapasoch, o jedle a o krásnych krajinách. Zverejňujeme vlastné fotky, ktoré nie sú technicky ani kompozične dokonalé, ale pre nás majú nevýslovnú hodnotu. Hodnotu spoločne stráveného času a spoločných spomienok. Viac

Najnovšie články
Najčítanejšie
Archív
Kalendár
máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031