Autom do Benátok. Alebo ako sme cestovali do Umbrie.

Rok 2012.

Prečo práve do Umbrie?

Raz nám len tak kamaráti medzi rečou spomenuli, že ich známi idú do Talianska na dovču a sa ich pýtali či nechcú ísť s nimi, že majú jednu izbu vo vile voľnú. Nechceli. Tak sme chceli my :). Taliansko, Umbria, vila v lone prírody, vysoko v kopcoch. Milujem ten štýl domov, keď to dýcha minulosťou, jednoduchosťou, prírodou. No nekúp to…

Keď sa na túto našu dovču pozriem spätne, tak mám pocit, že sme neboli na tie krásne mestá až tak dobre pripravení, že sme mohli toho vidieť viac a možno aj inak. Každopádne mám z Umbrie krásne spomienky, misku (na halušky a pampušky), stále živé pocity, pri niektorých fotkách stále cítim emóciu, ktorú som zažívala v roku 2012. Takže misia splnená, ale pre istotu nehovorím, že sa tam ešte nevrátime :).

umbria taliansko balkon

Náš itinerár 

1 deň – mesto Benátky, z krátkej zastávky v Benátkach bol nakoniec celodenný výlet, ale kto by nám to zazlieval

2 deň – Umbertide, Preggio, Trasimeno

3 deň – Perugia

4 deň – Assisi

5 deň – Gubio

6 deň – fajront

7 deň – San Gimignano, Siena

8 deň – opúšťame krásnu Umbriu a hor sa cez San Maríno na Slovensko

Benátky

Nuž, kto by ich nepoznal. Venezia, lagúna na severe Talianska, zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO. A keby tam zapísané neboli, tak ja by som ich zapísala. Mesto na vode, s krásnymi kandelábrami, úzkymi uličkami, fajnou kávou, balkónikmi, s úžasným systémom vešania bielizne, mesto kde smetiari chodia na lodi. Wau, kto by tam nechcel žiť? Ja by som chcela. Túlať sa uličkami, objavovať skryté romantické zákutia, odháňať holuby, obdivovať benátske pamiatky …nateraz nám však musel stačiť len jeden deň v Benátkach…

benátky pouličný muzikant

Predtým sme už v Benátkach boli, každý osobitne, sám so sebou. Tak teraz sme si dopriali romantiku spolu. Do Benátok autom, to je riadna romantika :). Ešte raz sme sa potom do Benátok vrátili, o tom snáď neskôr. A verím, že sa tam ešte zopár krát zastavíme, tak o tom potom.

Benátky_Chiesa di Santa Maria di Nazareth - Chiesa degli Scalzi
Chiesa di Santa Maria di Nazareth

Mala to byť len taká krátka zastávka, ale bola z toho celodenný výlet a celkom dlhá prechádzka. Vychutnaili sme si mesto, pamiatky v Benátkach (aj keď sme do žiadnej tentokrát nevstúpili), dali si pizzu. Mesto Benátky len pre nás (no boli tam aj nejakí iní ľudia, ale v ten deň nám to vôbec nevadilo:)).

Bol máj a nebolo tam až tak veľa turistov, aj keď chvíľami to bolo husté. Pamiatky v Benátkach sú obdivované celoročne. Ja som bola v tomto čarovnom meste už raz v máji a bolo to v pohode. Nikde sme sa netlačili a ani nás nik nevytláčal. Aj keď sme navštívili top miesta Benátok, nebol to vyslovene benátsky masaker. A samozrejme, že sme navštívili top Námestie sv. Marka (Piazza San Marco) s Bazilikou sv. Marka (Basilica di San Marco), Dóžovým palácom (Palazzo ducale), zvonicou Campanila, knižnicou Marciana, hodinovou vežou (Torre dell’Orologio), budovami Novej a Starej prokuratúry, ako aj prístavné mólo s Piazettou San Marco s jej dvomi charakteristickými stĺpmi. Toto proste treba vidieť.

námestie sv. Marka
námestie sv. Marka so zvonicou Campanila a bazilikou sv. Marka
Piazzeta San Marco, detail na vrch jedného z dvoch stĺpov

Pokochali sme sa aj mostom Ponte di Rialto a výhľadom na vodičku Canal Grande a neminuli sme ani krásny kostol Chiesa dei Santi Geremia e Lucia.

výhľad na Canal Grande z mosta Ponte di Rialto
výhľad na Canal Grande z mosta Ponte di Rialto
kostol Chiesa dei Santi Geremia e Lucia

Pre mňa sú Benátky srdcová záležitosť. Svojou atmosférou, architektúrou, históriou, štýlom života v nich. Fascinuje ma len tak sa bezcieľne túlať, pozorovať detaily stavieb a benátskeho života, pozorovať ľudí, to ako si užívajú mesto a krásny deň v ňom.

benátky most ulička
benátky balkón s kvetmi

Keďže sme cestovali autom, tak sme parkovali na stráženom parkovisku v Mestre. Priamo v Benátkach sa dá parkovať na Piazzale Roma v garážovom dome alebo na menšom parkovisku, ale parkovanie je celkom drahé a nemusíte zrovna chytiť voľné miesto. Parkovanie na umelo vytvorenom ostrovčeku Tronchetto, je tiež voľba. Je to parkovací ostrov pre autá a autobusy, ale je trošku ďalej od centra Benátok. Môžete ísť peško alebo sa dopraviť loďkou alebo vláčikom. Najlepšia voľba bola pre nás Mestre, ktoré je na pevnine, je dostupné a nájdete tam strážené parkoviská. Samozrejme ak ste na benátskej pevnine ubytovaní na dlhšie, tak môžete parkovať v hoteli, v ktorom máte ubytko.

S Mestre sme išli do Benátok autobusom, na čierno, trošku sme nepochopili ako sa kupujú lístky. Ale nechytili nás a tak sme mali pekný čas v Benátkach. Mimochodom aj Mestre je veľmi pekné. My sme tam zažili trh a pohodu.

mestre benátky most
Mestre

Tak sme si takto krásne spríjemnili a aj predĺžili cestu do Umbrie. Žiaľ tento víkend nebol pre Talianov až taký krásny. V Taliansku bolo do rána zemetrasenie, ktoré bolo cítiť aj v Benátkach.

My sme prišli šťastne vo večerných hodinách do našej krásnej talianskej vidieckej vily. Ráno sme objavili aj jej krásne prostredie a čaro umbrijských lúk a kopcov.

Vidíme sa v Benátkach! A nezabudnite: „Pomaličky po diaľnici“!

v+a

42 likes
Next post: Umbertide, Preggio a famózne jedlo

Related posts

O nás

Tento náš blog, je naozaj náš. Je to priestor, kde zdieľame naše fotky so svojimi priateľmi a známymi. Píšeme o zážitkoch, o trapasoch, o jedle a o krásnych krajinách. Zverejňujeme vlastné fotky, ktoré nie sú technicky ani kompozične dokonalé, ale pre nás majú nevýslovnú hodnotu. Hodnotu spoločne stráveného času a spoločných spomienok. Viac

Najnovšie články
Najčítanejšie
Archív
Kalendár
apríl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930