Králická tiesňava a vodopád

Tak tento náš výlet mal veľký úspech. Naši Nemci, naša babka a naši kamaratí a samozrejme aj my, sme si ho užili. Hlavne teda deti, tým sa asi najviac páčilo zakončenie výletu v gumákoch vo Farebnom potoku. Po výlete na Vígľasský zámok sa nám trošku blata predsa hodilo :).

Králická tiesňava a králický vodopád sa nachádzajú pri obci Králiky :). Len cca 6 km od Banskej Bystrice. Medzi Tajovom a Králikami je malé parkovisko s info tabuľou. Pozor na autá, pretože treba prejsť cez cestu. Na druhej strane, dole briežkom, za rampou čaká králická tiesňava so svojím vodopádom. Horepádom, dolepádom, každým pádom, dobre sa obujte!

Králickou tiesňavou preteká Farebný potok

Trasa tiesňavou má 2 km. Má sa však dobudovať až na 7 km okruh. To bude krása. Na konci 2 km je čakajúci a padajúci vodopád. My sme sa pod vodopád nedostali. Bolo dosť daždivo v predchádzajúce dni, čo teda zanechalo stopy aj na teréne a celkom parádne sa na tom blatku šmýkalo. Adrián mal čo robiť aby vyniesol Marenka v manduce. Marenko si totižto povedal, že odmieta kráčať, čo sa až tak často nestáva. Náš hôrny chlapec behá po hore ako srnka :).

v tiešňave je viacero neprístupných malých jaskýň

Dostali sme sa však nad vodopád, tiež to nebol úplne top terén, ale tak niečo sme cvakli. Nad vodopádom je aj altánok s ohniskom. Trošku sme sa tam skryli, keďže začalo poprchávať a riadne hrmieť.

Králický vodopád, vo výške 650 m n.m.
je 7 m vysoký
niektoré skalné bralá majú výšku aj 20 m

Cestou dole sme stretli viacero partií, ktoré išli k vodopádu. Aj takú jednu krásnu čistú bielu. Proste všetci vyumývané biele, čisté tenisky, teta biele nohavice, ujo biele tričko, ďalšia pani kabelôčku. Tak som na nich myslela, keď po desiatich minútach začalo brutal pršať. My sme však už vtedy akurát nasadali do áut.

Je to naozaj super strávený čas. Videli sme krásnu prírodu, prešli sme sa, boli sme spolu. Krásna turistika, aj pre deti. Tie menšie budú mať asi problém výjsť do kopca. Je to trošku stúpanie. Ale rodičia im určite ochotne pomôžu :).

Hanka našla kúsok dreva a túžila po fotke

Je super, že aj v blízkosti veľkého mesta, je kúsok pravej, čistej divočiny.

Vidíme sa v Králickej tiesňave. A nezabudnite: „Pomaličky po diaľnici“!

v+a

1 like
Prev post: MeliataNext post: Halič a jeho krásy, Galicia Nueva.

Related posts

O nás

Tento náš blog, je naozaj náš. Je to priestor, kde zdieľame naše fotky so svojimi priateľmi a známymi. Píšeme o zážitkoch, o trapasoch, o jedle a o krásnych krajinách. Zverejňujeme vlastné fotky, ktoré nie sú technicky ani kompozične dokonalé, ale pre nás majú nevýslovnú hodnotu. Hodnotu spoločne stráveného času a spoločných spomienok. Viac

Najnovšie články
Najčítanejšie
Archív
Kalendár
jún 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930